Érzed, hogy január negyedik hetében már kezd megkopni az év eleji lendület? Az Újév hajnalán tett fogadalom elhalványul, az álmaidat pedig gondolatban már le is ültetted a kispadra. Mutatunk 5 módszert, hogy a kezdeti lendületed megmaradjon!
Nem nagy titok, hogyha a céljaidat egymás után szeretnéd elérni, ahhoz motivációra van szükséged. Ahogy azonban telnek az új év napjai…
… a motivációd – úgy tűnik, – eltűnik a süllyesztőben.
Muszáj ennek így lennie? Hiszen számtalan megoldás van, amely segít megőrizni a motivációd – válaszd ki az alábbi öt tipp közül a neked legjobban tetszőt, és tedd vissza az álmaid a polcra – az orrod elé!
Határozd meg a céljaidat!
A célok kitűzése közismerten az egyik legjobb pszichológiai módszer. Azonban van egy trükkje.
Ne legyen túl nehéz. Ne legyen túl könnyű. Legyen épp megfelelő!
Ha olyan célt határozol meg, amelyet magad is túl nehéznek találsz, egy idő után tudat alatt is meggyőződ magad arról, hogy teljesíthetetlen.
Ha pedig túl könnyűnek érzed, az egész elveszíti a motiváló erejét, kihívását és varázsát, hiszen bármit teszel, eléred.
Épp ezért olyan célt határozz meg, amely kihívás számodra, ugyanakkor nem elérhetetlen.
Gondold át, miért csinálod!
A cél és az ok nyilvánvalóan nem ugyanaz. Amellett, hogy tudod, mit akarsz elérni, tisztáznod kell azt is, miért akarod azt a dolgot elérni. A kettő együtt fog igazán nagy hajtóerőt adni.
Ha elbizonytalanodsz, elfáradsz, vagy úgy érzed, nincs is értelme az egésznek, gondolj arra, miért kötelezted el magad amellett, amit nap mint nap hosszú órákon át csinálsz, és milyen célt tűztél ki magad elé!
A célkitűzés papírral és ceruzával (persze, tollal is) kezdődik. Minél pontosabban tudod megfogalmazni, hogy mire vágysz és minél pontosabban leírod, hogy mi kell ahhoz, hogy elérd, annál könnyebben érheted el a kitűzött célt!
Készítsd el a saját inspirációs térképed!
A fentieknél egyel kézzelfoghatóbb az inspirációs térkép. Nevezheted motivációs táblának, esetleg angolul vision boardnak vagy dream boardnak, a lényeg nem változik.
Az inspirációs térkép feladata, hogy összegezze a céljaidat, és ne engedje, hogy szem elől veszítsd őket! Jó néha ránézni, amikor elfogy a lendület és kell egy kis motiváció.
Ha szeretnél inspirációs táblát készíteni, ezt kell tenned:
- Gondold át a céljaidat és inspirációidat!
- Fogj néhány neked tetsző képet, motiváló idézetet!
- Írd fel a célokat egy-egy papírra – akár nyomtatva, akár kézzel írva, de ha úgy tetszik, meg is festheted. A lényeg, hogy te tudd, mit jelent.
- A képeket, idézeteket, gondolatokat rögzítsd fel egy parafatáblára, egy kartonlapra, egy mágnestáblára, vagy épp dekortapasszal a falra.
- A táblát tedd fel szemmagasságban a faladra, ahol bármikor ránézhetsz, amikor szükséged van rá.
- Amikor úgy érzed, elfáradtál, nézz fel a táblára, és jusson eszedbe, miért csinálod!
Vedd észre a haladásod!
Általában minden, amit teszel, felbontható kisebb egységekre. A legtöbb esetben természetes, hogy a nagy célokat kisebbekre bontod.
Nehéz nyomon követni azt a célkitűzést, hogy „Idén meg akarom nyerni az Európa Kupát!” Ha ezt nem tördeled szét kisebb fázisokra, egy idő után úgy érzed majd, egy helyben toporogsz. (Főleg, mert EK csak egyszer van egy évben 😀 )
Ha ezt nem akarod, találd ki, melyek azok a kisebb, köztes célok, melyeket előre meghatározhatsz, és később mérni tudod őket.
Pl.:
Új elemeket tanulni. Ehhez lehet, hogy előbb növelni kell az erő- és állóképességed, hogy dinamikusabb legyél. Ehhez plusz erősítést, edzésen kívüli plusz edzést kell beiktatni.
Ha így osztod fel a tervedet, akkor minden megvalósult tervnél pipálhatsz egyet, ami igazán nagy erőt tud adni, hiszen látod, hogy haladsz.
Jutalmazd meg magad!
Ráhúztál az edzés végére még 20 fekvőtámasszal? Végre megugrottad a szaltót – bár az edző azt mondta, ez versenyen „nem menne még át”? Kipróbáltál egy új táncstílust, amit be tudsz majd ültetni az új gyakidba?
MINDEN APRÓ SIKER MEGÉRDEMLI A JUTALMAT!
Lehet az egy gofri, egy résszel több a kedvenc sorozatodból, vagy bármi, amitől jól érzed magad!
Ugyanis aki azt mondja, hogy soha – de tényleg soha – nem gyengül el, nem akar a munka helyett olvasni, játszani, fedettpályás távolbanézési világrekordot dönteni, nos, az hazudik.
A demotiváltság az élet természetes velejárója, azonban nem kell, hogy amikor megérkezik, az egész napod így teljen, vagy tönkretegye hónapok munkáját.
Kezdd azzal, hogy a napod elején meghatározol olyan célokat, amelyeket ha elérsz, megjutalmazod magad. Amint eléred a kitűzött célt, itt az ideje a kellemes dolgoknak.
Reméljük, hogy ezzel a bejegyzéssel sikerült eszközt adni a kezetekbe, hogy idén tervezettebben tudjatok haladni a célotok felé.
Idővel még visszatérünk a témára, és meglátjuk, hogy ki, hogy halad az idei tervei megvalósításában.
forrás: wazzpage.hu